OxiTester Bitkisel Yağ analizörü

OxiTester Bitkisel Yağ analizörü
Ürün Kodu: OxiTester
Stok Durumu: Ön Sipariş
Miktar:  
   ya da   

Bitkisel yağların Kalite Kontrolünü gerçekleştirmek için;

OxiTester Hızlı Basit Güvenilir

OxiTester ile bitkisel yağlardaki Serbest Yağ Asitlerini (FFA), peroksit değerini ve (PV) polifenol/Yağ Kararlılık İndeksi (OSI) hızlı, basit ve güvenilir metotlarla belirleyebilirsiniz.

OxiTester ayrıca K720 değerlerini ölçebilir ve zeytin yağına ilave edilmiş olabilecek arıtlmış yağın varlığını da tespit etmek için kullanılır.

Hızlı Basit Güvenilir

Hızlı

OxiTester hem bitkisel yağların hem de meyvelerin kalitesini hızlıca belirlemeye olanak sağlar. OxiTester’ın  yağların mikro-numunelerini kullanan yenilikçi test metodu:

1 dakika içerisinde asitlik değerini

4 dakika içerisinde peroksit değerini

6 dakika içerisinde polifenol/Yağ Kararlılık İndeksi

6 dakika içerisinde K270 değerini belirlemeye olanak sağlar.

Ayrıca test seanslarını daha fazla numune (maksimum 14 numune) üzerinde saatte

80 adet asitlik testi

70 adet peroksit testi

30 adet polifenol testi

70 adet K270 testi  gerçekleştirerek test zamanını azaltmak mümkün.

 

Basit

Sistem özel bir eğitim gerektirmiyor.

Bakım ve kalibrasyon masrafı yok.

Analizler olağanüstü basit kullanımından dolayı deneyimsiz operatörler tarafından yürütülebilir.

Ayıraçlar tek kullanımlık küvetler içerisine önceden doldurulmuştur.

Test olduğu gibi mikro numuneler üzerinde uygulanabilir.

Analizör önceden kalibre edilmiş olarak tedarik edilir.

 

Analizör ISO/AOCS metotları ile uyumludur.

OxiTester maksimum hassasiyet, kesinlik ve güvenilirliği garanti ediyor çünkü sağlam durum fotometrik teknolojisine dayalıdır, güvenilir referans standartlar ve numuneler ile bilinen titrasyon ile hizalanabilir, ve 37°C’de termostatlaşmış ölçüm ve inkübe hücreleri kullanır.

OxiTester bu sebeple en uygun çözümleme, kesinliği ve test tekrarlanabilirliği ile birleştirilmiş yüksek seviyede hassasiyeti sağlar.

Garanti Edilmiş Kalite

ISO referans metotları ile bağıntı

Birçok çalışma FoodLab’ın analitik kapasitesini, OxiTester içerisinde entegre olmuş test metodu, ve Serbest Yağ Asitleri, Peroksit Değeri ve polifenol/Yağ Kararlılık İndeksi analizi ile bağıntılı referans metotları karşılaştırmıştır.Bu çalışmalara dahil olan laboratuarlar sistemin doğrusallığını, ISO/AOCS  referans metotları ile bağıntısını, ve test prosedürlerinin sürati ve kullanım rahatlığı ile ilgili olarak uygun bir seçenek olduğunu belirtmişlerdir.

SINAL tarafından onaylı SSOG laboratuarı peroksit değeri ve asitlik testi ile ilgili olarak FOODLAB ve ISO metotları üzerinde bir çok karşılaştırmalı çalışmalar gerçekleştirmiştir ve sonuçların 2568/91 nolu EEC Yönetmeliğinde belirtildiği gibi dahil olan parametreler için test kriteri ile uyumlu olduğunu belirlemiştir. 

Üretim Aktiviteleri Bakanlığı kontrolüne tabi olan halka açık işlem kuruluşu olan Milan SSOG laboratuarı peroksit testleri üzerine bir seri karşılaştırmalı çalışmalar uygulamıştır OxiTester metodunun büyük ölçüde 2568/91 nolu EEC Yönetmeliği özellikleri ile hizalanmış olduğunu onaylar. Sistem ayrıca bitkisel yağlar üzerinde İtalyan laboratuarları tarafından gerçekleştirilen ve SSOG tarafından organize edilen Dolam Deneyinde mükemmel sonuçlar elde etti.

OxiTester ile gerçekleştirilen Üniversite çalışmaları

Atina Üniversitesi ile işbirliği içerisinde olan Minerva S.A. ve Asteriadis S.A. ayrıca AOAC;  Uluslar arası dergisinde yayınlanan polifenol/yağ kararlılık indeksi miktarını ölçmek için OxiTester tarafından kullanılan metot, bu metodu onaylamak ve genellikle Rancimat metodu, Amerikan Yağ Kimyagerleri Kurumu Cd 12b-92 olarak bilinen yağ kararlılığını ölçmek için kullanılan resmi metot ile karşılaştırmak üzerine bir çalışma gerçekleştirmiştir.

 

Teknik Özellikler

Sistem: numuneleri 37°C’de ısıtmak için tasarlanmış 6 kanallı fotometre

Ölçüm: optik ve elektronik sağlam durum cihazları

Fotometrik aralık: 0.0-2.3 Abs; (0.0-4.0 Abs) ampl

Çıktılar: anabilgisayar için 1 bağlantı, yazılım güncelleştirme için 1 bağlantı

Toplam ağırlık: 2.5 kg

Toplam boyut: 315 mm x 190 mm x 165 mm

Güç kaynağı: 12V dc

Emilim: 1.4 A max.

Ortam işletim özellikleri: sistem ve bileşenleri 15°C ve 35°C sıcaklıkları aralığındaki ve yoğunlaşmayan %20’den %90’a kadarki bağıl nemli ortamlarda kullanılabilir.

Referans standartlar

EN 50081/1 Elektromanyetik uyumluluk: emisyonlar, ev ortamı, ışık endüstrisi

EN 55022.A  IT ekipmanı üzerinde radyo parazit ölçümü

EN 50082/2 Işınlanmış ve uyarılmış elektromanyetik radyasyona hassasiyet

ENV 50140 Elektromanyetik uyumluluk:Işınlanmış RF elektromanyetik testler ve ilgili uygulanabilir standartlara karşı bağışıklık

 

İzlenebilirlik sistemi

OxiTester yağ üreticileri/değirmenleri izlenebilirlik sistemleri ile bütünleşmiş olabilir ve nihai ürünlerin kalitesini değerlendirmek için kullanılır.

U.N.A.PR.OL  üretim işlemleri kalitesini yönetmek için hedeflenen projesi için OxiTester’ı seçmiştir.

Yazdırma Yöneticisi

Sistem ile tedarik edilen yazdırma yöneticisi kimyasal testlerin sonuçlarını saklamak ve yazdırmak için analizörü bilgisayara bağlamayı sağlar.

Kimyasal test verisi test edilen yağ numunesinin kimliği, menşei ve testin gerçekleştirildiği tarih girilerek saklanabilir.

Bu bilgi izlenebilirlik amaçları için kullanışlıdır ve yağ üretim işlemlerinin kalitesini zamanında takip etmek için kullanılabilir.

Yazdırma yöneticisi ayrıca testi gerçekleştirmiş olan laboratuarın ya da değirmenin verisini, test edilmiş numune yağlarının referans verilerini ve testlerin gerçekleştirildiği tarihi içeren bir belge yazdırabilir.

Yazdırma yöneticisi bir CD’de tedarik edilmiştir otomatik olarak kurulmuştur ve Windows XP ile uyumludur. OxiTester’ı bilgisayara bağlamak için gerekli olan kablo sistem ile birlikte verilmektedir.

Yazdırma yöneticisi CDR Srl tarafından geliştirilen bir tescilli bir yazılımdır.

 

Bağlanabilirlik

OxiTester’ın yanındaki seri bağlantılar LIMS yönetim sistemleri ile ara yüz oluşturmak için kullanılabilir, ayrıca sistem standart XML protokolü ile kullanmak için tasarlanmış bir veri çıktısı ile gelmektedir.

OxiTester CDR s.r.l. tarafından geliştirilmiş, tasarlanmış ve üretilmiştir.

Tanıtım

Menüden tercih edilen testi seçiniz.

 

Konteynırı iyice karıştırın ve ucun  harici yüzeyinin fazladan numune miktarı eklemeyi engellemek  için kirli olmadığını doğrulayarak test için doğru bitkisel yağ miktarını alabilmek için mikro pipeti kullanın.

 

Uygulanabilir analitik metot talimatlarına uyunuz, önceden ısıtılmış küvete doğru miktardaki yağı ekleyin ve numunenin doğru olarak seyreltildiğini onaylayınız.

Küveti birkaç kez sallayarak numuneyi karıştırın ve ölçülen değeri okuyun.

Sonuç görüntülendi ve yazdırıldı.

 

MATRİS TEST

 

Uçucu yağlar

 

Uçucu yağlardaki peroksit değeri

Bitkisel yağlar 

(zeytin yağı, hurma yağı,avokado yağı, vb.)

 

Zeytin yağındaki polifenol/yağ kararlılık indeksi

Bitkisel yağlardaki Serbest yağ asitleri  analizi

Bitkisel yağlardaki peroksit değeri

Bitkisel yağlardaki K 270 belirlenmesi

 

 

Ekstraksiyon sistemi (opsiyoneldir)

Sistem bir pres, iki konteynır, opsiyonel aksesuar serisi (pipet, santrifüj için küvet, spatula vb.) ve çekilmiş ürünü arıtmak için bir santrifüj içerir.Her iki CDR santrifüj veya bir diğerini eşit karakteristikler ile kullanmak mümkün.

Ekstraksiyon sistemi geniş bir gıda matrisi çeşitleri ile kullanılabilir: az miktardaki yağ testleri için taze zeytinler ve bütün kuru meyve çeşitleri fındık, fıstık, bademlerden, Brezilya fındıklarından yağ çekmek için.Ayrıca ayçiçeği çekirdeklerinden kabuklarını ayırmadan yağ çekmekte mümkün.

Sistem ayrıca meyve ve sebze presleyebilir ve test için sıvı numunesi elde edebilir.

Sistem ancak CDR OxiTester aletleri ile test edilmek için uygun  küçük numuneler almak için tasarlanmıştır

 

 

Yağ değirmenleri için ısı kontrol sistemleri (opsiyoneldir)

Isı kontrol sistemi değişik yağ ezme safhalarında ısıyı yönetmek için OxiTester’a bağlanabilen bir aksesuar cihazdır. Bir konvertör ve maksimum dört sondadan oluşturulmuştur, bu sistem yağın değirmenden çekimi sırasındaki ısı bilgisini de sağlıyor.

 

Ana özellikler

Maksimum 4 yağ değirmeni alanında ısı kontrolü

Bir dakikanın Isı değerleri olağan aralıklarla 2 ve 12 saate kadar zaman aralıklarıyla saklanmaktadır

Isı çıktısı OxiTester tarafından  slip üzerine yazdırılır.Yazdırılan veri seçili zaman aralığının ölçülen en yüksek ısısını ifade eder.

Yazdırma yöneticisi ile ölçülen ısılar ile ilgili tabloları yazdırmak için kullanılabilir.

OxiTester ve konvertör arasındaki mesafe mak 1,200 metre

Konvertör ve her bir sonda arasındaki mesafe mak 3 metre

 

 

EREN Kimyevi Maddeler ve Laboratuvar Malzemeleri © 2019